Jdi na obsah Jdi na menu
 


Svěrkoš

áclav Svěrkoš je český fotbalový útočník hající barvy Baníku Ostrava.

Fotbalová kariéra
Svou kariéru odstartoval Václav Svěrkoš ve VP Frýdek-Místek. Ve věku čtrnácti let přestoupil do Baníku Ostrava, kde prošel mládežnickými kategoriemi, jeho talentu si všimli i trenéři mládežnických reprezentací, které v dorosteneckém věku reprezentoval. Do prvního týmu se začal prosazovat v roce 2001, v sezoně 2002/03 si vystřílel zahraniční angažmá, jeho čtrnáct branek si nemohli nevšimnout zahraniční skauti, kteří se začali vyptávat na jeho dostupnost.

V létě roku 2004 přestoupil do Borussia Mönchengladbach. Ve své premiérové sezoně v Bundeslize nastřílel 9 branek ve 31 zápasech, stal se nejlepším střelcem mužstva a zaujal hlavně v zápase proti VfB Stuttgart, když špičkovému klubu z Německa vstřelil v zápase domácího poháru hattrick. O rok později zakončil sezonu se sedmi zásahy, v té době už několik let nastoupoval za reprezentaci do 21let. Po těchto dvou slušných sezonach přišel Svěrkošův pád, postupně se začal vytrácet ze sestavy Borussia Mönchengladbach, což nesl nelibě a uchyloval se k nočnímu životu. Nepomohlo mu ani krátké hostování v Herthě Berlin a poté ani v Austrii Vídeň. V Německu už dále nechtěl pokračovat a dával to veřejně najevo Vysvobozením tak pro něj byl návrat do Baníku Ostrava. Ostravský klub jej koupil v létě roku 2007 za 30 milionů korun jako výraznou posilu do útoku.V sezóně 2007/2008 se stal nejlepším střelcem gambrinus ligy s 15 góly. Poté byl také povolán na Euro 2008 kde zasáhl jako náhradník do jednoho zápasu se Švýcarskem a vstřelil gól kterým Česko vyhrálo 1:0.

Po EURU měl několik nabídek, dokonce již odletěl podepsat smlouvu se Saturnem moskevská oblast, nicméně na místě se rozhodl nepodepsat a proto i následují ligový ročník zahájil v Ostravě. Celý podzim sezóny 08/09 o něj jevilo zájem francouzské Sochaux. Nakonec zde přestoupil počátkem prosince 2008 za zhruba 50 miliónů korun.